Bezobalové nakupování – jak ho zařadit do života a čím si ho zjednodušit?

Když jsme se rozhodli být šetrnější k životnímu prostředí, začali jsme zlehka. Nejde skočit hned na profesionální úroveň a neprodukovat žádný odpad. Ale malými krůčky se člověk dopracuje k dalším a dalším metám. A jednou z nich je rozhodně bezobalové nakupování.

A co si pod pojmem bezobalové nakupování představit?

Prvním krokem je už jednoznačně to, že do obchodu přijdete s vlastní taškou. Vrací se doba síťovek, které jsou super skladné a „nafouknou se“ podle potřeby a všude se dají sehnat čím dál víc oblíbené plátěnky, které se vyrábějí s různými motivy, obrázky a citáty. Takže ať chceme nebo ne, nabídka je velká a vybere si opravdu každý.

Od 1.ledna 2018 došlo navíc ke zpoplatnění igelitových (i papírových) tašek, které si případně z obchodu odnášíme, což je další důvod, proč si pořídit tašku, která vydrží déle a najde si stálé místo v batohu nebo tašce. A troufám si tvrdit, že každý z nás tu trochu místa na znovupoužitelnou tašku najde. Navíc se už najde velké množství prodavačů, kteří vám zakoupené zboží do vaší tašky rádi zabalí.

Pokud ani to není dostatečně silným argumentem, počítejte se mnou. Pokud třikrát v týdnu nakoupíte v supermarketu a pokaždé si koupíte tašku za 5 korun, ročně vás absence plátěnky stojí 780 korun. To už je poměrně velká částka, nemyslíte?

A jak už trefně poznamenal Lukáš v předchozím článku, proč byste měli platit peníze za to, že děláte reklamu obchodu, do kterého chodíte nakupovat? Nemělo by to fungovat spíš obráceně?

Začala jsem zeširoka, teď už se začnu zabývat drobnějšími položkami. Těmi, za které nezaplatíte, ale které přírodu tolik zatěžují.

Igelitové sáčky

Jedno kiwi – do sáčku. Jeden banán – do sáčku. Dva rohlíky – do sáčku. Přijdete k pokladně a váš nákup je celý zabalený do igelitu. A když přijdete domů, igeliťáky v lepším případě separujete do plastu, v tom horším je pošlete na skládku nebo do spalovny.

Jednorázový výrobek, který má dobu použití přibližně hodinu (pokud započítáme cestu domů z obchodu až po vybalení nákupu), jeho zátěž pro životní prostředí je ale mnohem větší.

Věděli jste, že igelitový sáček se v přírodě rozkládá 25 let?

Přijde vám to jako neskutečná doba? Tak si jen vzpomeňte, když jste vyklízeli půdu třeba u babičky a našli fungl nové oblečení ve starožitných skříních. Papírové pytlíky už byly dávno rozpadlé, kdežto igelitky (z Tuzexu) jako nové…

A jak omezit používání igelitových sáčků? Pořiďte si sáčky látkové!

Z vlastní zkušenosti vím, že v obchodě s tím nemají nejmenší problém. Ano, na začátku se trochu podivují, případně se zeptají, v čem ovoce nebo pečivo máte, ale postupem času už berou látkové sáčky jako součást vašeho nákupu. Pokud zboží vážíte až na pokladně, je dobré jednotlivé druhy ovoce a zeleniny oddělovat, pokud musíte zboží vážit sami, nalepte si jednotlivé etikety na jeden z látkových sáčků. Funguje to skvěle.

Látkové pytlíky v praxi – na zeleninu, ovoce i pečivo

U nás doma přinesla tato nepatrná změna rapidní úbytek plastů. Sáčky vyklepeme, složíme, dáme do plátěnky a druhý den jsou připravené na další kolo! A pokud jste šikovní, můžete si vyrobit sáčky vlastní – třeba ze záclon 😉

Obaly potravin

Tento bod už bych zařadila mezi ty pokročilejší. Z mých zkušeností se totiž částečně pohybujeme v začarovaném kruhu.

O jakých potravinách teď mluvím? Primárně o pultovém prodeji, ať už se jedná o maso, uzeniny nebo třeba pomazánky a saláty. Odnést si šunku ve vlastní nádobě by totiž nemělo být nic složitého.

Bohužel se dostáváme do střetu s hygienickými nařízeními jednotlivých obchodů. Neexistuje zákon, který by nařizoval striktní užívání jednorázových obalů na tyto výrobky, ale vnitřní směrnice jednotlivých obchodů toto ošetřit můžou. Tak se vám stane, že si chlebíčky nemůžete dát do vlastní krabice nebo se dostanete do absurdní situace, kdy vám maso přes pult musí obsluha podat v sáčku a vy si ho teprve potom můžete přendat do vlastní nádoby.

Pokud i přesto chcete používat vlastní nádobu, moje rada je jednoduchá – ptejte se a hledejte, kde vám v tomto ohledu vyjdou vstříc. Doneste si vlastní nádobu (my máme skleněnou s víčkem, ale dobře poslouží i klasická zavařovačka) a uvidíte. Časem si vytipujete, kde vás bez problémů obslouží a třeba vás i rádi uvidí. Ačkoliv se to může někdy zdát divné, i obsluha v jednotlivých obchodech vnímá, pokud přijde zákazník, který chce světu trochu odlehčit od plastů.

Bezobalové obchody

Jestli je něco, co nám naše úsilí může značně zjednodušit, jsou to bezobalové obchody. Našla jsem nádhernou mapu, kde jsou bezobalové obchody, farmářské prodejny a všeobecně „zelené oázy“.

Princip bezobalového obchodu je jednoduchý – dones si nádobu a my ti do ní nasypeme / nalijeme, co budeš jen chtít. V naší prodejně Jo-Bio v Liberci vám namelou z různých obilovin čerstvou mouku podle preferencí hrubosti. Nakoupíte tu luštěniny, těstoviny, vločky nebo rýži.

Zároveň mají poměrně širokou nabídku drogerie. Do vlastní nádoby vám tu dají prací prášek, prací gely, mýdlové ořechy, máchadla, gel, tekuté mýdlo a třeba i šampon na vlasy.

Záleží na vás, co všechno pustíte do své domácnosti bez zbytečného obalu navíc.

Nakupování bez obalu – vločky, rýžová kaše, rýže, čočka

Může se zdát, že bezobalové nakupování je jednoduché. Ale není to vždycky jen procházka růžovou zahradou. Obsluha umí být nepříjemná, odmítají slevit ze své každodenní rutiny, kterou 95% lidí očekává. Občas si musíme trochu pustit pusu na špacír a nebát se stát si za svým názorem.

Stejně tak dobře se vám může stát, že doma zapomenete tašku, pytlíky, nádobu a nemáte do čeho nakoupit. Pro naše svědomí je to černý puntík, ale jsme pořád jen omylní a zapomnětliví tvorové. I tak jsem přesvědčená, že nákup bez obvyklých pomůcek zvládnete lépe než většina ostatních nakupujících. Chce to jen vůli něco malého změnit. Inspirovat lidi kolem sebe. Vážit si planety, na které žijeme. S takovým vědomím se snažíme o to víc!

Jakou zkušenost máte s bezobalovým nakupováním vy? Obsloužili vás všude? Měli připomínky nebo naopak radost? Znáte někoho, koho jste inspirovali k pořízení látkové tašky nebo pytlíku? 

Napsat komentář