Binchotanová tyčinka zlepší chuť i vlastnosti kohoutkové vody

Uhlí na filtraci vody už s Terez nějaký ten pátek známe. Víc než pár let pravidelně chodíme do kavárny, kde je binchotan součástí každé karafy s kohoutkovou vodou. Dobré kavárny se o kvalitu vody přirozeně musejí zajímat, protože tvoří podstatnou část nápoje, nebo je přirozeným doplněním kávy.

Rozdíly v chuti jsou značné, voda už po 1 hodině filtrace pomocí binchotanu chutná lépe, trochu sladčeji a nemá tak agresivní tóny. Právě lepší chuť je hlavní důvod, proč jsme si uhlí zakoupili také k nám domů a v této recenzi si o něm řekneme více.

Co je binchotan?

Binchotan je uhlí, které je v Japonsku už po několik stovek let využíváno pro přirozenou filtraci vody. Pro tyto účely jej lze zakoupit ve formě tyčinek o délce 12 cm, které se jednoduše vloží do lahve s vodou či karafy.

Tyčinka je ideální v kombinaci s kohoutkovou vodou – snižuje množství chlóru a naopak dodává hořčík, vápník a železo. Co je však nejlepší, binchotan má skvělý vliv na chuťový profil vody. Rozdíl lze spolehlivě rozpoznat už po jedné hodině působení, přičemž ideální doba působení je dle popisu na obalu 8 hodin. Veškeré agresivní a chuťově výrazné tóny jsou utlumeny a voda chutná mnohem lépe. Japonské uhlí je tak skvělou alternativou k cenově nedostupným zařízením na filtraci vody.

My jsme si postupně navykli mít uhlí v karafě prakticky neustále. Vodu doplňujeme postupně a nejlépe k večeru než jdeme spát, abychom ji měli ráno připravenou.

Jak to funguje?

Uhlí má velmi rozsáhlou vnitřní pórovitou strukturu. Jeden gram binchotanu má v sobě vnitřní plochu 500 metrů čtverečních. Takto rozsáhlá plocha na tak malém objemu slouží jako filtr. Uhlí má schopnost na sebe vázat nepolarizované molekuly, což se týká většiny pesticidů, ale také arsenu, benzenu či chromu. Do vody se naopak uvolňují minerály, které strom za svého života vstřebal. Tyčinka dobře poslouží přibližně na 1 litr vody, do větší karafy je vhodné jich použít více. Naopak pro menší půlitrové lahve lze využít jen polovinu. Uhlí je možno libovolně dělit, pochopitelně tím neztratí svou funkci.

Binchotan slouží pouze k použití s pitnou vodou. Nikoliv pro slazené limonády, kávu či čaj.

Zakoupit na Econea.cz

Z vlastní zkušenosti vnímáme, že když někdo přijde na návštěvu, ukazuje na karafu s vodou a ptá se nás, co to je :).To, že binchotan na sebe poutá pozornost je přirozenou součástí designu například i přenosných lahví od britské firmy black+blum. Pití obyčejné kohoutkové vody si tak snadno každý může udělat o něco chutnější a především atraktivnější před drahou balenou vodou.

Spojení s lahví black+blum 0,8l. Tyčinku lze přímo zacvaknout do lahve. (Econea)

Životnost binchotanové tyčinky

Životnost jedné tyčinky je při každodenním používání 3 měsíce. Pak je třeba ji vyvařit ve vodě a usušit na slunci. Poté ji lze na stejnou dobu znovu využít. Po druhém cyklu je však její životnost u konce.

Tyčinky však určitě nevyhazujte, mají skvělá sekundární využití. Jsou například skvělým hnojivem pro pokojové rostliny (postačí je pouze zapíchnout do květináčů), případně mohou sloužit jako pohlcovače pachů do zeleninového šuplíku vaší lednice či spíže. Cena jedné tyčinky je 195 Kč a tuto cenu s ohledem na životnost vnímáme jako velmi přijatelnou.

Výroba binchotanu

Traduje se, že „bílé“ uhlí objevil mnich Kukai před 1200 lety. Výroba byla značně zpopularizována v 17. století, mužem jménem Binchuya Chozaemon. Právě po něm je uhlí pojmenováno.

Těžba dubového dřeva z horských oblastí probíhá udržitelnou cestou. Ze stromů jsou zpravidla využívány pouze větve, celý strom se nikdy nekácí. Následně se větve spalují pyrolýzou po dobu několika dní za nízkých teplot. Na konci procesu je teplota ve spalovací peci navýšena na 1000 stupňů Celsia. Dřevo se vyndá z pecí a následně se rychle zchladí směsí popela, písku a hlíny. Prudké uhašení dřevo zanechá překvapivě tvrdé.

Výhody

  • Prokazatelně zlepšuje chuť vody
  • Zlepšuje parametry vody
  • Nízká cena s ohledem na životnost
  • Sekundární využití dělají tyčinku plně recyklovatelnou.
  • Dělá vodu atraktivnější, zlepšil se nám pitný režim

Nevýhody

  • Kromě obalu nás nic nenapadá.

Zakoupit na Econea.cz

2 komentáře u „Binchotanová tyčinka zlepší chuť i vlastnosti kohoutkové vody“

Napsat komentář