Domácnost bez odpadu – Bea Johnson (recenze)

O ekologii bylo napsáno už mnoho knih a článků, adekvátní změny v lidském chování však přichází jen velmi pomalu a nejistě. Vím to i ze své zkušenosti. Spolu s přítelkyní i nám dlouho trvalo, než jsme učinili rozhodnutí pomalu opouštět dosavadní životní styl a jít ekologičtější i udržitelnější cestou. Nutno říci, že jako mužský mezičlánek jsem byl často já tím, který měl k této změně více námitek a odrazovalo mě mnoho faktorů – vlastní pohodlí, neznalost i chování některých radikálních jednotlivců.

V tomto článku bych se chtěl věnovat knize Domácnost bez odpadu od autorky Bey Johnson, která nám otevřela pohledy na nová témata a odkryla řešení některých problémů. Kniha je natolik komplexní, že jsem se rozhodl vyzdvihnout pouze její nejdůležitější myšlenky a spojit je s osobním pohledem a naší zkušeností.

Když se řekne zero waste…

Zero waste (= nulový odpad) by měl podle autorky být ideální cíl našeho snažení. Přiblížit se však stavu, kdy domácnost nevyprodukuje téměř žádný odpad je neobyčejně obtížné, a dosáhnout jej pak zcela nemožné. Každý z nás by se měl snažit nalézt kompromis mezi tím co je správné a tím, co je ještě pohodlné. Radikální změny za hranicí našeho pohodlí nejen, že jsou ekonomicky i časově nesmyslné, ale jsou také dlouhodobě neudržitelné. Jako příklad se snad nejlépe hodí úsměvná pasáž knihy o pokusu nahradit toaletní papír lesním mechem.

Snaha vyprodukovat co nejméně odpadu úzce souvisí s myšlenkou vlastnit co nejméně věcí. Kniha tedy není zaměřena jen na ekologii, ale i minimalismus, úsporu času a na ekonomiku celého počínání.

A právě tuto všestrannost opravdu oceňuji.

Lidé budou jen stěží měnit svůj životní styl na základě článků o změnách klimatu či plovoucích odpadků v Tichomoří. Měřítko je zkrátka příliš velké. To co však neumíme ignorovat je, když někdo na několika frontách rozcupuje konzumní styl života a poukáže, jak procesy v domácnosti dělat levněji, jednodušeji, zdravěji či časově efektivněji a jen tak mimochodem u toho brát ohled i na životní prostředí.

Členění knihy, hodnocení čtenářů

Domácnost bez opadu
 Domácnost bez odpadu - Bea Johnson Hodnocení na databázi knih:  92% (52 hodnocení)
Cena: Econea.cz – 389 Kč
Autorka:  Bea Johnson Počet stran:   265
Podtitul: Jak si zásadně zjednodušit život snížením produkce odpadu Vydáno:  2013, české vydání 2017
Nakladatelství: PEOPLECOMM Vazba:  Šitá, recyklovaný papír

Knihu jsem si chtěl původně zakoupit jako e-book, ale našel jsem jej pouze na Amazonu v angličtině. Bohužel, jako průměrnému angličtináři se mi čtení nedařilo a nakonec jsem si ji zakoupil i fyzicky, v češtině.

Asi nikoho nepřekvapí, že kniha je vázána v kartonu s odkrytou vazbou a jednotlivé stránky jsou vytištěny poměrně drobným písmem na recyklovaném papíru. Nebyla by to radikální Bea, aby svůj postoj nevyjádřila i skrze provedení celé publikace. Kniha neobsahuje žádné obrázky, pouze pár jednoduchých schémat a kreseb. Co však oceňuji jsou kvalitní poznámky pod čarou, které knihu doplňují pro využití v ČR.

Životní styl zero waste jde i za hranice domácnosti a Bea vysvětluje, jakým způsobem se chovat udržitelně i mimo domov, nebo jak si poradit s dárky. Viz seznam oddílů a témat:

  • Kuchyň a nakupování potravin
  • Koupelna, hygiena a zdraví
  • Ložnice a šatník
  • Domácí práce, úklid a údržba
  • Pracovna a nevyžádaná pošta
  • Děti a škola
  • Svátky a dárky
  • Mimo domov a na cestách

Zásada 5Z

K zodpovědnému nakládání s odpadem kniha uvádí koncept pěti kroků. První dva kroky řeší prevenci, třetí krok řeší uváženou spotřebu, čtvrtý a pátý poté správné zpracování toho, co zbude. Jakkoliv zásada 5Z působí banálně, jedná se o nejdůležitější myšlenku celé knihy.

1. Zamítnout

Odpad se v mnoha případech do domácnosti nemusí vůbec dostat. Ať už se jedná o reklamní letáky v našich schránkách, igelitové tašky či jednorázové výrobky (kelímky od kávy, tašky z obchodu). U nás pouhý štítek na schránce znamenal prakticky poloviční snížení papírového odpadu. Méně odpadu znamená i menší časovou zátěž z naší strany.

2. Zredukovat

Hodně věcí nepotřebujeme a můžeme je bez obav darovat či prodat. I zde najdeme Paretovo pravidlo, které tvrdí, že 80% věcí nepotřebujeme natolik, aby se nám vyplatilo je držet. Mít štíhlou domácnost znamená důkladně zvažovat budoucí nákupy a potřebu nových věcí. Pochopitelně lze šetřit vodou i elektřinou. Úsporné sprchové hlavice, perlátory a LED žárovky se postarají o nižší spotřebu, zatímco zachovávají přibližně stejnou výši komfortu.

3. Zužitkovat

Zužitkování je oproti recyklaci využití odpadu, přičemž původní forma produktu zůstává zachována. Znovu využívat lze lahve na vodu, například ReTap (oproti baleným vodám), zavařovací sklenice nebo látkové kapesníky a utěrky. I tady platí, že jednorázové produkty jsou oproti těm na více použití nesmyslně drahé a jsou zdrojem odpadu.

4. Zrecyklovat

Spousta lidí včetně nás považuje recyklaci a třídění odpadu za přirozenou součást domácnosti. Všimněte si, že v celém procesu se jedná až o čtvrtý krok. Jinými slovy – naší prioritou by mělo být paradoxně recyklovat méně, nikoliv více.

5. Zkompostovat

Velké množství odpadu (ve skutečnosti až 1/3 z domácí produkce) může shnít na kompostu, čímž využijeme živiny k hnojení zahrady.

Domácnost bez odpadu – další myšlenky

Kam se ztratili hospodáři a hospodyňky?

V průběhu čtení mě často napadalo, jak se ke spotřebě a vyhazování v kuchyni stavili naši předci. Vyhodit jídlo pro ně bylo nemyslitelné. Naopak vše směřovalo k dobrému uskladnění, spotřebě a znovuvyužití zbytků. Tyto schopnosti jsme bohužel spolu se supermarkety a dovozy jídla do domu téměř ztratili. Neumíme vařit a když na to dojde tak ani nakupovat – kolik mladých lidí umí využít celé kuře od kůže po skelet? Peče si domácí pizzu nebo tortily za zlomek ceny? Kdo zavařuje a zamrazuje ovoce a zeleninu předtím, než se zkazí? Domácnosti tím přichází o desetikoruny denně, které se promění v desetitisíce ročně.

Z nějakého důvodu nám přijde normální využívat sprchový gel, šampon a pěnu na holení – i když vše zastoupí jedno cenově dostupnější mýdlo. Psi a kočky mají rozdílné granule, i když se živí prakticky tím samým. Nebo kupujeme balenou vodu v kontaktu s plastem, která je 100 x dražší, než voda, která každému z nás teče doma z vodovodu.

Buďme však fér. Naši předci měli oproti nám dvě nesporné výhody. Nebyli pod palbou tak silného marketingu a potom se museli spoléhat sami na sebe a své schopnosti. Neměli 200 metrů od domu supermarket, vše si museli pěstovat, pracně shánět a opravovat. Respekt k surovinám nikomu nedovolil zbůhdarma cokoliv vyhodit a vše muselo být dokonale zužitkováno.

O síle nakupování i odmítání

Jedna z myšlenek, kterou bych rád vyzdvihl je, že každý z nás má sílu měnit nabídku kolem nás. Penězi můžeme podpořit konkrétního výrobce a naopak odmítat nesmyslné produkty – ať už jde o obal nebo složení. Odmítat můžeme také letáky a další věci zdarma. Každý hlas má svou váhu – můžeme si vybrat, zda podpořit lokálního výrobce v další činnosti. A nebo si můžeme vzít nabízený leták, vyhodit ho o 30 metrů dál do koše a dát tak výrobci najevo, že nám nevadí plýtvání.

Hledání našich rezerv

Při čtení knihy se člověk neubrání neustálému srovnávání se svým současným životním stylem. My své rezervy máme v prvních třech krocích a pak také v kuchyni a koupelně, kde nás čeká ještě mnoho práce. Na druhou stranu jsem se ubezpečil, že spoustu věcí děláme správně. Odpad třídíme léta a díky kompostu ve dvojčlenné domácnosti vyhodíme jeden poloviční pytel komunálního odpadu týdně.

Člověk se také neubrání hledání mezí, kam až je ochoten změnou životního stylu zajít. Nutno říci, že Bea Johnson je v některých ohledech silně radikální osobnost, která je schopna vyrábět oční stíny ze spálených mandlí a hlavu si mýt jedlou sodou.

Já se přiznám, že si chci zachovat jistou míru komfortu. Nechci, aby naše četné návštěvy u nás zažívali pocit, jako na exkurzi v době kamenné. I když vím, že by bylo ideální vlastnit pouze kostku mýdla a kartáček Siwak, zatím nejsem tak daleko, abych se zbavoval svého oblíbeného parfému či deodorantu a nahradil jej kamencem. Jistě, ulehčil bych tím své peněžence, ale vůni, kterou používám 6 let už prakticky považuji za svou součást.

Na druhou stranu je tu i spousta věcí, na jejichž změnu se vyloženě těším, především na lepší využití naší zahrady a plánování jídelníčku.

Závěr

Spousta lidí přirovnává knihu Domácnost bez odpadu k novodobé bibli, která by neměla chybět ani ve školních lavicích. Jakkoliv obsah respektuji, s tímto tvrzením nemohu souhlasit. Byla to totiž právě naše generace, která toho z chování dědečků a babiček tolik zapomněla. O respektu k přírodě se lze částečně učit i ve školách, ale žijeme (a produkujeme odpad) především v našich domovech a jsou to právě rodiče, kteří by měli jít svým dětem příkladem.

Bea Johnson mě přinutila trochu zavzpomínat na dobu, kterou jsem trávil u příbuzných na vesnici a u babi a dědy doma. Znovu jsem si připomněl, že drobnosti a zvyky mají v dlouhodobém horizontu obrovskou sílu.

Jak to shrnout?

Domácnost bez odpadu je kniha, která je zaměřena na ekologii, ačkoliv mezi řádky neustále připomíná jednu věc. Tím, že pro většinu z nás je nákup malin v plastové vaničce jedinou alternativou, jak k nim přijít, možná jsme ze starého a bohatšího života zapomněli víc, než jsme si ochotni připustit. Hledání cest, jak obejít produkci odpadu znamená znovu hledat hodnoty na které jsme téměř zapomněli.

Koupit knihu na Econea.cz

Napsat komentář