Menstruační kalíšek – bezodpadová budoucnost?

Menstruace je ta část ženského života, kterou nemůžeme jen tak opomíjet. Provází nás od dospívání až do přechodu, bratru 40 let. Používání hygienických pomůcek se v průběhu staletí naprosto zdokonalilo, leč moderní doba přinesla vedlejší efekt – odpad. Používání vložek a tamponů je jednoduše neekologické. Omezování odpadu, ale především velký komfort už celkem dlouhou dobu přináší menstruační kalíšek. Pojďme se na něj podívat trochu podrobněji.

Pokud se nerozhodneme pro nitroděložní tělísko nebo nezobeme hormonální antikoncepci bez přestávky, menstruační cyklus je naším každoměsíčním (ne)přítelem. Není nám dobře, máme chutě, jsme nevrlé…A když k tomu připočteme starost o to, abychom si neumazaly oblečení od prosakujícího tamponu nebo vložky, jsme vyloženě nepříjemně naladěné. Tady nastupuje do hry právě menstruační kalíšek.

Já svůj menstruační kalíšek dostala cca před třemi lety v rámci DM testování. První rok jsem se ho ani nedotkla, protože jsem měla pocit, že mi nesedí. Zůstávala jsem tedy nadále u menstruačních vložek. Pak jsem se ale zapovídala s kamarádkou, která kalíšek používá už několik let a její oslavná řeč mě jednoduše nalomila k tomu, abych mu dala šanci. A jak kalíšek hodnotím?

Výhody kalíšku

  • pohodlnost

Pro mě je to asi ten největší argument. Po trochu krkolomných začátcích jsem přišla na to, jak s ním zacházet a neměnila bych. Párkrát jsem byla nucena použít vložky a byla jsem naprosto v šoku z toho, jak moc mi už nevyhovují. Zcela upřímně jsem se pořád „cítila“, nebylo mi to pohodlné a po návratu domů jsem okamžitě měnila za kalíšek. S kalíškem zvládnu naprosto v pohodě bazén, lekci jógy i výšlap do hor.

  • výdrž

Pokud netrpíte na obzvlášť silnou menstruaci, postačí vám vyměnit si kalíšek dvakrát denně, při slábnoucí periodě pak dokonce i jednou. Takové frekvence výměny s vložkami ani tampony nedosáhnete už jen proto, že se objeví zápach. Ten je s kalíškem ve své podstatě eliminován.

  • úspora peněz

Pořizovací náklady na jeden kalíšek jsou cca 500 korun. Pokud se budete o kalíšek dobře starat (vyvaříte ho na cca 10 minut po každé periodě), je téměř nesmrtelný. U vložek a tamponů jsou náklady mnohem vyšší a s časem nemizí. Investice do kalíšku se vám tak vrátí během…jednoho roku? A pak už je používání ve své podstatě zadarmo 🙂

  • bezodpadovost

Tahle výhoda je v případě našeho blogu nasnadě. Jediný odpad je krabička, ve které je kalíšek zabalený a, pokud se ho rozhodnete jednoho dne vyměnit, samotný kalíšek hodíte do směsného odpadu nebo se dá poměrně snadno spálit (silikon se spálí na křemičitý popel). Není ale nejmenší důvod kalíšek vyhazovat, ani pokud vám přestane velikostně vyhovovat. Některé ženy říkají, že po čase se vaše tělo může změnit a kalíšek, který vám neseděl, bude zase ten nej 😉

Nevýhody kalíšku

  • vyšší pořizovací náklady

Pro někoho může být počáteční „investice“ do kalíšku jednoduše příliš vysoká. Zkuste ale třeba diskusní fórum na Facebooku Kališnice, kde můžete sehnat jednou vyzkoušené kalíšky (které je nutné sterilizovat) za nižší cenu. Jejich majitelkám jednoduše ne zcela sedly 😉

  • počáteční „boj“

Z vlastní zkušenosti vím, že jinak se to nazvat nedá. Ze začátku vás bude trápit zavádění, správná poloha tak, aby kalíšek neklouzal ven, manipulace. A třeba jako v mém případě, strach, že kalíšek pak nedostanu ven! Všechno je to ale jen otázka cviku. Během prvních měsíců se se zaváděním kalíšku sžijete, naučíte se ten správný grif a po roce bude zavádění otázkou vteřin! Spousta žen doporučuje zavádění ve sprše, mně ale tento způsob nevyhovuje a většinou volím ten vsedě na toaletě.

  • hygiena

Nemusí vám být úplně příjemné, že si při zavádění musíte rukou sahat dovnitř, protože jinak to nejde. A naprosto pochopím, pokud vám zavádění nepřiroste k srdci. Na začátku budete vyhledávat primárně toalety s umyvadlem tak, abyste si mohly ruce umýt. Já jsem ale zjistila, že i v polních podmínkách v kempu lze výměnu provést. Stačí si jen vzít lahev s vodou a pokud je potřeba, vlhčené ubrousky (nebo navlhčenou žínku, kterou posléze vyperete).

Kde kalíšek koupit, kam pro informace a další možnosti

Kalíšky se dnes dají koupit téměř v každé drogerii. Pokud nakupujete přes internet, výběr kalíšků naleznete třeba na econea.cz.

Abyste si na začátku správně vybraly, určitě zajděte na stránky www.kalisek.cz, kde je spousta informací a tipů.

Ale když se nebudete stydět, mluvte se svými kamarádkami. Dřív nebo později zjistíte, že některá z žen, které znáte, kalíšek používá. A určitě vám ráda poskytne svůj pohled na věc a popíše vám svoje zkušenosti.

Občas se na internetu proklikám k různým věcem, takže na konec článku bych ráda přidala ještě tip na jeden bezodpadový prostředek. Tím jsou menstruační kalhotky. Měly by vydržet totéž co tři tampony. Jako bonus je vyvinuli a vyrobili v Čechách! Já osobně s nimi mám podobný problém jako s pratelnými vložkami – není mi příjemná představa, že vyperu zakrvácené prádlo v pračce, kam pak strčím třeba bílá trička.

V tomto ohledu je to ale opravdu na osobních preferencích.

Jakou variantu pro pro svoje dny jste si vybraly vy? Vyhovuje vám menstruační kalíšek, odhodláváte se k jeho koupi nebo jste zarytá příznivkyně tamponů? Dejte mi klidně vědět, ráda si přečtu různé názory.

Mějte se krásně, Terez

*zdroj náhledového obrázku: flickr.com (Intimina)

** zdroj obrázku v textu: flickr.com (jlbolen)

Napsat komentář