Sprchový gel nebo tuhé mýdlo? Očista těla pod drobnohledem

Oblíbenost sprchových gelů se v posledním desetiletí markantně zvýšila. Hydratační, zvláčňující, s exfoliačními perličkami, třpytivý, po slunění, vyživující, vonící po kokosu nebo horských loukách, s extraktem z mořské řasy…

Kromě toho, že všechny výše uvedené vlastnosti „sprcháčů“ jsou zárukou chemického složení, pokaždé si domů doneseme další plastovou nádobu. Pokud jste na cestě za udržitelnějším životem, tuhé mýdlo se dostalo určitě do vašeho hledáčku. Jenže mýdlo se dneska už i v restauracích používá tekuté a návrat ke kořenům je trochu těžký.

Ráda bych vám v dnešním článku odhalila, jak to máme doma my. Jak moc jsme mýdla zařadili do naší hygieny, jaká vnímáme pozitiva i negativa a co postupem času zjišťujeme.

Návyky v koupelně hrají důležitou roli

Sprchujete se každý den? Nebo snad dokonce vícekrát v jednom dni? Používáte pokaždé sprchový gel? Vypínáte vodu, když se mydlíte nebo ji necháváte běžet? Mydlíte si celé tělo a nebo jen ty nešpinavější části těla (podpaží, nohy, intimní partie)? Mydlíte se pokaždé nebo se někdy prostě jen opláchnete vodou? Napouštíte si třeba obden vodu do vany a „rochníte se“?

Hned na začátek jsem vás zasypala mnoha otázkami. Ale přesně nad nimi přemýšlím pokaždé, když se chystám pod sprchu.

A pokud směřujete k udržitelnosti, už v prvopočátku svého snažení chtě nechtě přehodnotíte svůj sprchovací rituál. Mýdlo je vlastně až na vršku pomyslné pyramidy!

Já na internetu zběžně prohlédla články na tohle téma a našla jsem například tento článek o frekvenci sprchování.

Ale teď už opravdu o mýdlech!

Výhody mýdla

1) Všechno v jednom!

Chlap by vám řekl tu největší: „Umyju si s tím všechno. Od vlasů až po palec u nohy. Nemusím složitě číst nápisy na lahvičkách, abych si hlavu náhodou neumyl gelem na intimní hygienu. Je to jednoduché – chytnu, mydlím, odložím, opláchnu.“ A nemají snad pravdu? Mýdlo je opravdu jednoduché jako facka, navíc se mydlíte, dokud nejste spokojení s množstvím pěny.

2) Jednoduché cestování

Mýdla jsou skvělá do letadla a na cestování! Nemusíte řešit maximální objemy lahviček – prostě vezmete mýdlo do krabičky a jedete. Nehrozí, že se vám obsah lahvičky vylije do batohu nebo do kufru. Ve výsledku je mýdlo i lehčí, co se váhového limitu zavazadel týče.

3) Peníze až na prvním místě!

„Dneska se pořádně namydlím – na obalu píšou lískový oříšek gelu, to přece nestačí, dám víc! Tááák, ještě trošku, ať mám i na nohy…“ A za chvíli je celé balení sprchového gelu v kanále. Obrazně i doslova.

Ať se mýdlem mydlíte sebevíc, takovou spotřebu jako u sprchového gelu nikdy mít nebudete. Sprchové gely při troše dobré vůle spotřebujeme dva měsíčně. Mýdlo nám v porovnání s nimi vydrží mnohem déle. Jednoduchou úvahou se dostaneme k úspoře:

  • dva sprchové gely v hodnotě 70 korun za kus na měsíc – 12* (2*70) = 1680 korun
  • 2 mýdla v hodnotě cca 100 korun za kus na 3 měsíce – 4* (2*100) = 800 korun

Úspora při používání tuhých mýdel je více než polovina toho, co nás běžně stojí sprchové gely! Ano, i tuhé mýdlo si můžete koupit za víc peněz, ale to samé platí u sprchových gelů. Pokud i pár stovek je pro vás lukrativní úsporou, tuhé mýdlo vám bude v tomto ohledu vítanou změnou 😉

4) Ruční výroba, podpora lokálních výrobců

Pokud si nevyberete mýdlo z drogerie, které, ruku na srdce, neoplývá žádným zázračným složením, otevírají se vám nekonečné možnosti toho, co si vybrat. Jen u nás v České republice je nespočet výrobců mýdel, u kterých zjistíte, co používají k jejich výrobě, na co je které mýdlo určeno a někdy zjistíte dokonce i původ jednotlivých ingrediencí. My jsme mýdel vyzkoušeli už nespočet a níže naleznete seznam tipů, které jsme byli schopní dát dohromady:

  • Friendly Soap – jejich Travel Soap je Lukášovo oblíbené, protože ho může použít opravdu na vše, holení nevyjímaje. Krabičky jsou jako bonus rozložitelné na kompostu! Já mám pro změnu ráda jejich černé detoxikační mýdlo, které mi pomohlo od pupínků na těle.
  • Čarovný mlýn – pokud toužíte po něčem exkluzivnějším, doporučujeme tuhle mydlárnu z Pustovět. Na webu najdete velké množství informací včetně složení a toho, s jakou vodou si bude mýdlo rozumět nejlépe! Mýdla jsou balena do pravého celofánu (tudíž rozložitelného obalu) a pokud budete sledovat Karolinu na instagramu, dozvíte se spoustu zajímavostí ze světa mýdla 🙂
  • Mýdlárna Rubens – kromě velké spousty mýdel na tělo vyrábějí i mýdla na praní, já vyzkoušela to s kozím mlékem a prádlo je po něm krásně čisté a voňavé.
  • Havlíkova apotéka – kromě spousty tekutých kosmetických přípravků mají i tuhá mýdla. Já si nedávno koupila jejich intimní mýdlo a jsem s ním nanejvýš spokojená.
  • Lush – jejich obchody v Praze jsou voňavým rájem a spoustu produktů tu naleznete právě ve formě tuhých mýdel a kostek. Legendární jsou jejich šampuky 😉
  • Haaro Naturo – poměrně nová značka původem z Liberce! Zita nechtěla založit jen další kadeřnictví, chtěla něco nového – a vzniklo Haaro Naturo, kde se o vaše vlasy pečuje pouze za pomoci přírody. Já jsem po první návštěvě zakoupila šampon na uhlazení vlasů a neměnila bych.

Nevýhody mýdla

1) Svíravý pocit po použití

Zcela upřímně si myslím, že onen pocit vysušení a „zmenšení“ kůže máme spojený ještě se starými mýdly. A možná právě proto se tak sveřepě bráníme tomu se k tuhým mýdlům vracet. Dnešní moderní mýdlo už obsahuje velké množství esenciálních olejů, které pokožku vyživí a pečují o ni stejně dobře jako tekuté sprchové gely.

2) Mýdlo a tvrdá voda

Jak už jsem naznačila v tipech na jednotlivá mýdla, ne vždy si musí mýdlo rozumět s tvrdostí vody. Já sama jsem se s tím setkala při používání tuhého šamponu, který ve spojení s naší tvrdou vodou udělal z mých vlasů nepoddajné cosi, co nešlo učesat ani moc tvarovat. Proto je důležité zabývat se složením, případně se ptát výrobce, zda je dané mýdlo vhodné pro tvrdou nebo naopak velmi měkkou vodu.

I když pro nás je nevýhod mýdel minimum, pochopím lidi, kteří si k mýdlům vztah jednoduše nevytvoří. Pokud se nehodláte tekutých sprchových gelů vzdát, vybírejte alespoň ty šetrné k životnímu prostředí, ve větších baleních nebo ty, které si můžete dojít do bezobalového obchodu „dočepovat“. Za sebe doporučuji značku Yope a jejich sprchové gely – složení je více než jednoduché a velmi příjemně voní!

Mýdlo nahradí více různých výrobků

Už jste asi pochopili z řádků výš, že jsme tuhým mýdlem nenahradili jen sprchový gel. V současné době už si „tuhošem“ nahradíte téměř vše. Já sama používám mýdlo na čištění obličeje, místo šamponu, kondicionéru, intimního gelu a nově i místo tělového mléka (Lush je na tyhle vychytávky odborník!).

Pokud se chcete vyhnout zbytečným obalům, tuhé mýdlo vám tento problém vyřeší. Pokud nechcete nakupovat naslepo přes eshopy, doporučuji zajít do obchodu se zdravou výživou – hodně často zde mívají i stojan s kosmetikou, kde nějaké mýdlo určitě najdete. Spoustu výrobků pak naleznete na různých marketech nebo trzích pořádaných v každém větším městě. A když najdete svého oblíbence, máte vyhráno!

Doufám, že pro vás dnešní článek bude užitečnou inspirací.

Tuhým mýdlům zdar!

Napsat komentář